شاید چیزی که در واقعیت امضای دیجیتال هست بسیار متفاوت از تصور همه ی ما باشد پس این متن به شما کمک میکند تصوری درست از امضای دیجیتال به دست آورید.

اولین مورد استفاده از اصطلاح امضای دیجیتال را شاید بتوان اسکن کردن امضای یک شخص و کپی کردن آن پای مدارک دانست.
مورد دومی که از اصطلاح امضای دیجیتال برای آن استفاده می‌شود امضا با مدادی نوری بر روی (Signature Pad) است. در این مورد فرد با مداد الکترونیکی بر روی یک صفحه نمایش لمسی امضا می‌کند. از مزایای این نوع امضا این است که سیستم می‌تواند سرعت حرکت مداد امضا، مقدار فشار دست و مواردی این چنینی را هنگام امضا کردن اندازه گیری کند و آنها را با نمونه امضای ثبت شده در سیستم مقایسه کند. یعنی حتی اگر یک شخص از لحاظ ظاهری کاملا شبیه شما باشد و امضای شما را هم بلد باشد نمی‌تواند خودش را جای شما بزند و سوء استفاده کند. این مورد امضا بیشتر در بانک‌ها و  اسناد رسمی ها استفاده می‌شود.
اما مورد سوم در واقع هیچ شباهتی با تصور شما از یک امضا ندارد. به زبان ساده این امضای دیجیتال یک نام کاربری و یک رمز است که در سیستم اسنادی به نام شما ثبت می‌شود و در دنیای مجازی و الکترونیکی کارت هویت شماست. در واقع به کمک این نام کاربری و رمز آن، شما در دنیای مجازی نه تنها می‌توانید ثابت کنید که چه کسی هستیدهمچنین می‌توانید ثابت کنید که اطلاعاتی که برای طرف دیگری می‌فرستید بدون هیچ دخالتی از سوی شما فرستاده شده است.
ساخت امضای دیجیتال و اهمیت آن:
در فضای سایبر اگر سهامی فروخته شود، یا فعالیت بانکی انجام شود باید دارای هویت باشد و این هویت با امضای دیجیتالی ممکن می‌شود. به این طریق می‌توان اطمینان حاصل کرد که تمام نقل و انتقال‌های پیام‌ها و اسناد به درستی و ایمن انجام می‌شود و جلوی کلاهبرداری‌ها  گرفته می‌شود. همانطور که همه می‌دانند اکنون هکر‌ها در کمین هستند تا اطلاعات، منابع مالی و دیگر اطلاعات کاربران را به سرقت ببرند، بنابراین امضای دیجیتال از راه‌هایی است که برای جلوگیری از سرقت ایجاد شده است.
 
 
چگونه امضای دیجیتال بسازیم؟
گسترش دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک در نهایت اجتناب ناپذیر است، چراکه زمان زیادیست  بسیاری از کشور‌های جهان قدم در این راه گذاشته اند و مزایای آن نیز برای اکثر کشور‌ها به اثبات رسیده است. کشور ما هم با انبوهی از کاربران اینترنتی قادر است این موضوعات را بیش از حالا گسترش دهد. اما کسانی که می‌خواهند در عرصه تجارت الکترونیک کار کنند و یا با دولت الکترونیک در تماس باشند باید مطمئن باشند که اطلاعات آن‌ها سرقت نمی‌شود و یا در پیام هایشان دست کاری نمی‌شود. به این ترتیب امضای دیجیتال در این میان نقشی مهم به عهده می‌گیرد. بدیهی است پس از مشخص شدن متولی ارائه امضای دیجیتال می‌توانیم درخواست خود به منظور ساخت امضای دیجیتال را بدهیم.
 
تفاوت امضای دیجیتال و الکترونیکی:
شاید از نام امضای دیجیتالی این سوال برا‌ی کاربران پیش آید که فرد به صورت الکترونیکی مانند همانی که در روش سنتی امضا می‌کند، است ، ولی امضای دیجیتالی امضای اسکن شده از امضای واقعی فرد از روی کاغذ نیست، بلکه امضای دیجیتالی اطلاعاتی است که از فرد گرفته شده و به صورت رمز در سیستم ذخیره می‌شود بنابراین اگر این بخش از اطلاعات فردی دست کاری شود، اسناد بدون اعتبار تلقی می‌شوند.
 
الگوریتم امضای دیجیتال:
همانطور که گفته شد امضای دیجیتالی رمزنگاری است بنابراین باید رمزنگاری‌ها به درستی انجام شوند تا جلوی جعل آن گرفته شود از این رو امضای دیجیتالی دارای الگوریتم‌های متفاوتی است. به طور خلاصه امضای دیجیتال نرم‌افزاری است که با محاسبات ریاضی تهیه شده و خود این نرم‌افزار تولید کننده توابع ریاضی دیگری است که در به رمز در آوردن داده‌های پیام و اسناد الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
دریافت امضای دیجیتال:
اما با وجود اهمیت زیادی که امضای دیجیتال در سرعت گرفتن روند دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک و تضمین فعالیت‌ها در حیطه آن دارد، هنوز آن گونه که انتظار می‌رود گسترش پیدا نکرده است. برای گسترش امضای الکترونیک باید تنها یک متولی قوی برای آن در نظر گرفت تا افراد بدانند که دقیقاً با چه مرکزی روبرو هستند. همچنین این متولی لازم است تبلیغات مناسبی برای گسترش امضای دیجیتال انجام دهد.