طراحی UX و طراحی UI  مکمل یکدیگر  هستند. UX باطن کار و مراحل و قسمت های موجود در ذات کار را به عهده دارد و UI ظاهر آن را طراحی می‌کند  UX را می توان به نکات کلی و ذاتی یک طراحی نسبت داد که کلیت یک صفحه و یا سایت را در بر می گیرند. طراحی UI اما بخش ظاهری و نکات و جزئیات را بر عهده دارد و به طور کلی قسمت های قابل مشاهده توسط کاربران را شامل می شود.
در طراحی دو نکته مهم هستند: امکانات و جزئیات!
امکانات کاربران را به سایت می کشاند و جزئیات و ظاهر آن ها را در آن صفحه نگه خواهد داشت.
طراحی UX یکی از راه‌هایی است که با استفاده درست از آن میتوانیم باعث افزایش احساس رضایتمندی و وفاداری در مشتری شویم
طراحی UI ، از طرفی شبیه به طراحی گرافیکی است اما گاهی اوقات به طراحی یک برند یا کد نویسی های front هم گسترش پیدا میکند . کار UI این است که وقتی مشتری محصول را میبیند رابطه قوی و بصری با طرح برقرار کند که همین هم باعث بهتر شدن تجربه کاربری میشود
User Experience - UX شامل رفتار، حالت و احساست کاربر در مورد استفاده از یک محصول و یا سیستم خاص گفته می شود. تجربه کاربر شامل جنبه های عملی، تجربی، موثر ، معنی دار و جنبه های با ارزش اثر متقابل انسان و کامپیوتر و محصول می‌باشد، که شامل درک کاربر از جنبه های مختلف سیستم شامل کاربرد، سادگی در استفاده و بهره وری می باشد.
برخلاف طراحان UX که بر روی حس کلی کار تمرکز می نمایند طراحان UI بر روی نحوه ارائه محصول کار می نمایند. آنها صفحه ای را طراحی می نمایند که کاربر با آن در ارتباط می باشد و تلاش می نمایند UI را در جهت محقق ساختن اهداف طراح UX پیش ببرد. همچنین طراح UI مسئول ساخت راهنمای استایل منسجم می باشد تا ثبات و یکپارچگی در طراحی دیده شود.
طراحی تجربه کاربری موضوعی تحلیلی و تکنیکال می باشد، در حالی که طراحی رابط کاربری بیشتر نزدیک به چیزی است که ما به عنوان طراحی گرافیک می شناسیم، گرچه وظایف بیشتر و پیچیده تری دارد.
می توان گفت طراحی رابط کاربری سه بخش از محصول را تشکیل می دهد:
 Sense : شامل کنش و واکنش محصول در رابطه با ورودی کاربر و یا محیط های نمایش متفاوت است.
 Skin : شامل نمایش بصری و گرافیکی محصول است.
 Makeup : شامل دستورالعمل ها و نکات و راهنماهایی است که کمک می کند کاربر تجربه بهتری داشته باشد.

تفاوت ها :

UI مخفف User Interface  و UX مخفف User Experience می باشد UX بسیار وسیع تر از UI  است و به تجربه و احساس کاربر زمانی که از محصول شما استفاده می نمایند گفته می شود. به طور مثال وقتی شما از یک فروشگاه اینترنتی خرید میکنید و آن خرید به موقع و با کیفیت مورد نظر به دست شما می‌رسد به این معنی است که UX آن سایت خوب است.
در حقیقت کل یک محصول UX می باشد و و هر بخش از آن UI نامیده می شود. UI در حقیقت سیستمی می باشد که انسان از طریق آن با ماشین در ارتباط می باشد و شامل کامپوننت های فیزیکی و نرم افزاری می باشد.
UX برای کاربرد و UI برای زیبایی است. طراحان UI باید بستر و محیط مناسبی برای کاربری از امکانات و اهداف UX را فراهم کنند. استفاده از آلات و رنگ ها و ویژگی های ظاهری مناسب و همچنین متناسب با موضوع صفحه و وبسایت از جمله وظایف آن هاست.
UX اهداف را محقق می سازد ، UI احساسات را درگیر می کند، در بخش UX ، طراح به نکات و امکاناتی که می تواند برای کاربران مهم باشد اهمیت می دهد و آن ها را پیدا و طراحی می کند اما در بخش طراحی UI طراحان به برانگیزی احساسات و حتی عواطف کاربران خواهند پرداخت.شما می توانید حتی احساسات کاربران را درگیر کنید.
معمولا در ابتدای کار طراحان UX تحقیقات را انجام می دهند و اقدام به انجام امور مربوط به طراحی UX می کنند و پس از آنکه طراحی آن ها کامل شد و چند بار مورد تست و آزمایش قرار گرفت ، نوبت به طراحان UI می رسد تا کار را کامل کنند.
امروزه طراحانی وجود دارند که هر دو تخصص UX و UI را در کنار هم دارند و این طراحان برای پیاده سازی قالب های وب سایت هر دو نقش را بر عهده می گیرند و البته دستمزد آنها معمولا از طراحان تک تخصص بالاتر می باشد.
درآخر اینکه برای آنکه طراحی اثر بخشی لازم را داشته باشد UI و UX می بایست در امتداد هم در نظر گرفته شوند و طراحی وب سایت می بایست پس از طراحی قالب طراحی شده را توسط رنج های مختلف کاربران تست نماید.